Turystyka medyczna nad polskim morzem? Tak. Taką ofertę ma Nadmorski Obszar Usługowy NORDA

Czy mieszczący się na Pomorzu Nadmorski Obszar Usługowy NORDA ma szansę zostać nową destynacją turystyki medycznej? Jakie są warunki konieczne do realizacji takiego przedsięwzięcia? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą uczestnicy międzynarodowej konferencji "Perspektywy rozwoju przemysłu zdrowia na obszarze Nadmorskiego Obszaru Usługowego NORDA” (NOU NORDA), która odbędzie się dnia 3 marca 2016 r. w Gdyni.

Elementem dyskusji panelowej ma być tematyka koniecznych rozwiązań organizacyjnych dla rozwoju turystyki medycznej, rozwiązań wspomagających szeroko zakrojoną współpracę interesariuszy rozwoju przemysłu zdrowia, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz roli administracji szczebla centralnego i samorządowego. Konferencja ta jest zaproszeniem do dialogu na temat trendów rynkowych, doświadczeń międzynarodowych, możliwości oraz warunków koniecznych dla rozwoju przemysłu zdrowia, w tym przede wszystkim turystyki medycznej na obszarze 11 północnych pomorskich gmin.

Młoda, ale świetnie rozwijająca się branża

Turystyka medyczna rozwija się na świecie od ponad dekady. W Polsce, choć warunki klimatyczne oraz infrastrukturalne a także zaplecze fachowców z powodzeniem mogą służyć jej rozwojowi, jest to wciąż temat relatywnie nowy. Warunki klimatyczne, położenie geograficzne i szeroka gama atrakcji miejskich oraz sportowych predestynują gminy współpracujące w ramach NOU NORDA do rozwoju turystyki sanatoryjnej, rehabilitacyjnej, prozdrowotnej czy typu wellness & spa.  

Topowe kierunki turystyki medycznej

Widzowie uroczego filmu „Marigold Hotel” obejrzeli historię grupy Brytyjczyków, podróżujących do Indii w poszukiwaniu spokojnej starości lub bezpiecznego zabiegu medycznego w Indiach. Dane biznesowe pokazują, że współcześnie takie sytuacje to nie tylko scenariusze hollywoodzkich produkcji. Różne źródła podają, że około 5 milionów osób podróżuje rocznie na świecie w celu skorzystania ze świadczeń medycznych. W wielu publikacjach mówi się o 20% rocznym wzroście rynku i szacowanym dochodzie na poziomie 60 miliardów dolarów.

 

Jak podaje IMTJ (International Medical Travel Journal), Indie i Tajlandia to centrum światowej turystyki medycznej. Są jednymi z pierwszych państw, które dostrzegły potencjał turystyki medycznej przyciągając setki tysięcy pacjentów rocznie. Turyści – pacjenci w Europie najchętniej odwiedzają Turcję, Hiszpanię, Włochy i Grecję. Przykładowo do Turcji przybywają rocznie turyści prozdrowotni ze 144 krajów, w 2010 roku było ich blisko 500.000 a biznes odnotował 2,4 miliarda dolarów przychodu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że turystykę medyczną w Turcji wspierają rodzime linie lotnicze Turkish Airlines, oferując tego typu klientom różnego rodzaju zniżki i usługi bez kosztów dodatkowych.

Wydaje się, że kluczem do rozwoju turystyki medycznej jest właśnie współpraca rozmaitych branż – od transportowej, poprzez ubezpieczeniową, hotelarską i wreszcie medyczną. Nie bez znaczenia jest też współdziałanie samorządów terytorialnych na rzecz wspólnego rozwoju tego właśnie biznesu.

Kierunek NOU NORDA

Teren NOU NORDA posiada atuty przemawiające za rozwojem tej polskiej destynacji. NOU NORDA znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Wpływ Bałtyku uwidacznia się łagodnymi zimami i niezbyt upalnymi miesiącami letnimi. To niewątpliwy atut dla tych, którzy źle znoszą gorące czy wilgotne klimaty. Obecnie najpopularniejszą formą turystyki w NOU NORDA jest turystyka wypoczynkowa w sezonie letnim. Pod względem krajów pochodzenia, z noclegów w obiektach zbiorowego zakwaterowania korzystało najwięcej turystów z Niemiec, krajów skandynawskich (wpływ na to mają dogodne połączenia promowe, jak i gęsta sieć połączeń lotniczych oferowana przez tanie linie) oraz turyści z Rosji, na co w dużej mierze wpływa ruch bezwizowy z Obwodem Kaliningradzkim.

NOU NORDA – biznesowe podejście

Samorządy lokalne NOU NORDA upatrują swojej szansy rozwojowej w uzupełnianiu potencjału gospodarczego o ofertę medycyny turystycznej charakteryzującej się wysokim standardem świadczonych usług. Obszar NOU NORDA coraz częściej przyciąga gości zagranicznych, poszukujących wysokiej jakości usług turystycznych. Turystyka medyczna staje się kolejną szansą na rozwój biznesowy tych 11 współpracujących ze sobą gmin.


dostarczył infoWire.pl